rzeczy po zmarlym

Oddanie rzeczy po zmarłych. Jak do tego podejść?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest ciężkim i traumatycznym wydarzeniem. Sam pogrzeb nie jest jednak ostatnim elementem pogodzenia się z odejściem ukochanej osoby. Ten ból odczuwają zwłaszcza osoby, które na co dzień wystawione są na obcowanie z rzeczami po Zmarłym.

Otaczające przedmioty, które jeszcze tak niedawno służyły naszemu Bliskiemu mogą bardzo przytłaczać, a pytanie, jakie stawiają sobie osoby odpowiedzialne za nie, brzmią:

„Czy na pewno chcę to oddać?”

Warto dać sobie czas. Nie można zmuszać się do wykonywania czegoś, na co mentalnie nie jest się gotowym. Każdy człowiek żałobę przechodzi inaczej, jedni potrzebują sporo czasu, aby pogodzić się ze stratą, inni mniej. Ważne jest to, aby do pewnych czynności podchodzić tak, jak podpowiada nam sumienie. Nie warto dawać się ponaglać lub przedłużać żałobę tylko dlatego, że wymagają tego inni.

Czas jest kluczowym elementem, który pozwala pogodzić się ze stratą, ale nie jest on wszystkim. Bardzo istotne są również emocje.

Złość odczuwają przeważnie osoby, których Bliski zmarł nieoczekiwanie. To ona może wywołać dwie skrajne reakcje. Z jednej strony, ktoś w złości będzie chciał jak najszybciej oddać rzeczy po Zmarłym, z drugiej strony może traktować je jak świętość, nie pozwalając ich nawet dotknąć. Złość jest bardzo silną emocją, która wywołuje mało racjonalne zachowanie. Ma ona jednak to do siebie, że z czasem również przemija. Przy pożegnaniu się z tym, co przypomina o Bliskim, warto zwrócić również uwagę na to, jakie emocje wywołuje dany przedmiot.

Niektóre przedmioty mogą wywoływać miłe wspomnienia, jak widok tych rzeczy, które silnie związane były z pasją Zmarłego. Obrazy, dziergane szaliki, medal za osiągnięcie i tym podobne przedmioty przeważnie będą przywoływać miłe wspomnienia. W takiej sytuacji, jeśli tylko tego chcemy, można zostawić je na pamiątkę. Inaczej jest w przypadku tych przedmiotów, które mogą przywoływać smutne wydarzenia lub nie mają dla nas dużej wartości sentymentalnej. W takiej sytuacji pojawia się kolejne pytanie:

„Gdzie oddać rzeczy?”

Nie ma jednego uniwersalnego miejsca, gdzie można oddać rzeczy po naszym Bliskim. Bardzo często znalezienie nowych właścicieli wiąże się z wizytą w kilku fundacjach. Gdzie można oddać poszczególne rzeczy?

Ciepłe kurtki, buty, męskie ubrania można przekazać do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn. Z kolei kobiece ubrania, jak marynarki, eleganckie buty, koszule chętnie zostaną przyjęte w Domu Samotnej Matki, gdzie jest zapotrzebowanie na elegancką odzież, która przydaje się kobietom w trakcie rozmowy o pracę.

Ręczniki, kołdry, koce i stare prześcieradła (z wyjątkiem tych z wypełnieniem z pierza) można oddać do schroniska dla zwierząt.

Krzyż, różańce, obrazki święte i inne sakramentalia, o ile są z papieru lub drewna, można spalić. Metalowe przedmioty natomiast można przekazać chętnym bliskim lub w ostateczności oddać do parafii.

Stary sprzęt elektroniczny, który nie posłuży już młodszemu pokoleniu, należy oddać do punktu selektywnej zbiórki w mieście. Ładniejsze i w dobrym stanie meble można sprzedać, a kwotę zarobioną ze sprzedaży, przekazać na fundację charytatywną.

Wyprowadzić rzeczy z domu

Wspomnienia i pamięć o Bliskim zawsze pozostaną w sercu. O ile zostawienie niektórych pamiątek, które mają ogromną wartość sentymentalną, przywołują pozytywne wspomnienie, to nadmiar ich może przytłaczać. Wiele z tych przedmiotów może być bardzo przydatna dla innych – warto dać im drugie życie, aby nie niszczały i nie były zjadane przez mole.

Chociaż pożegnanie się z przedmiotami codziennego użytku naszego Bliskiego może być początkowo trudne, to z czasem ich oddanie pozwoli pogodzić się z utratą.