zaplecze 4

Jak powinno wyglądać godne przygotowanie ciała do pogrzebu?

Po śmierci w organizmie człowieka dochodzi do szeregu zmian. Przygotowanie zmarłego jest ważne zawsze, ze względu na godność człowieka. Gdy planowany jest pogrzeb z otwartą trumną lub bliscy chcieliby zobaczyć zmarłego przed pochówkiem, istotne jest odpowiednie przygotowanie ciała. Pani Magdalena Lapczyk jest znaną w kraju specjalistką z dziedziny tanatokosmetyki i balsamacji zmarłych w zakładzie pogrzebowym Lapczyk, a prace te wykonywane są profesjonalnie i bardzo drobiazgowo.

Kto zajmuje się przygotowaniem zmarłego do pogrzebu?

Czasy, gdy to rodzina szykowała zmarłego do ostatniego pożegnania, już minęły. Obecnie przygotowanie ciała do pogrzebu prowadzone jest kompleksowo przez zakłady pogrzebowe. Zakłady pogrzebowe oferują swoim klientom usługi w ramach przyszykowania zmarłego do pochówku. Składają się na nie zarówno czynności podstawowe, jak i usługi dodatkowe, które mogą przedłużyć trwałość ciała czy przywrócić zmarłemu wygląd, jak za życia.

 

Na czym polega przygotowanie ciała do pochówku?

W zakładach pogrzebowych na przygotowanie ciała do pogrzebu składają się następujące czynności:

 

Umycie ciała

Przed pochówkiem ciało zmarłego jest myte. Jest to podstawowa czynność higieniczna, której zadaniem jest usunięcie zabrudzeń ze skóry oraz włosów.

Mycie ciała odbywa się na specjalnych stołach za pomocą wody, gąbek i kosmetyków myjących. Po umyciu ciało gotowe jest na dalsze prace związane z jego przygotowaniem do pochówku.

 

Kosmetyka pośmiertna – tanatokosmetyka

Obecnie standardem stała się kosmetyka pośmiertna, która określana jest również jako tanatokosmetyka. Prowadzona jest ona zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Celem jest nadanie zmarłemu naturalnego, pogodnego wyglądu.

Za pomocą kosmetyki pośmiertnej można również zatuszować różnego rodzaju niedoskonałości na twarzy i na ciele zmarłego, na przykład na jego dłoniach czy szyi. Zakrywa się również widoczne zmiany, na przykład jak zażółcenia oraz zasinienia.

 

Ułożenie fryzury

Aby zmarły wyglądał dobrze, wykonuje się zabiegi fryzjerskie. Fryzura może być wtedy ułożona dokładnie tak, jak najczęściej nosiła ją dana osoba.

 

Ubranie zmarłego

Po przygotowaniu ciała jest ono ubierane. Stosuje się wtedy odzież przekazaną przez rodzinę, ale również można zakupić ją w zakładzie pogrzebowym, który oferuje różne ubrania dla kobiet i dla mężczyzn.

 

Zabezpieczanie ciała

W ramach przygotowania ciała do pogrzebu mogą być też wykonane różne czynności polegające na jego zabezpieczeniu.

Stosowane są one głównie w przypadku wycieków płynów, niezagojonych ran, wkłuć po zabiegach, przy odleżynach czy po sekcjach zwłok.

 

Balsamowanie

W zakładzie pogrzebowym Lapczyk można skorzystać z usługi tanatopraksji – balsamowania ciała.

Polega ona na zatrzymaniu procesów pośmiertnych przez zastąpienie krwi specjalnym roztworem. Pozwala to również na zniwelowanie plam opadowych.

Usługa balsamowania jest popularna w przypadku pogrzebów planowanych po dłuższym czasie od śmierci, a także przy transportowaniu zmarłego na znaczne odległości.

Więcej informacji na temat balsamacji znajduje się na stronie – https://www.lapczyk.pl/balsamacja

 

Rekonstrukcja pośmiertna – tanatoplastyka

Gdy ciało lub twarz zmarłego uległy uszkodzeniu, na przykład na skutek wypadku czy choroby, zastosować można tanatoplastykę czyli rekonstrukcję pośmiertną, powypadkową.

Rekonstrukcja ta polega na uzupełnieniu braków w tkankach i nadaniu im naturalnego wyglądu.