bg img

Kremacja – pogrzeb z urną

Obyczaje zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to także obyczajów związanych z obrzędami pogrzebowymi, w tym także z kremacją.

Pogrzeb Gorki Wielkie (45)

Kremacje w zakładzie pogrzebowym Lapczyk Skoczów

Na Śląsku Cieszyńskim dominujące wyznania to rzymskokatolickie i luterańskie. Kościół Ewangelicko-Augsburski, podobnie, jak Kościół Katolicki, zezwala na kremację swoich wiernych. Dlatego, zważywszy na ograniczoną ilość miejsc na cmentarzach zarówno parafialnych jak i  komunalnych w regionie Śląska Cieszyńskiego, kremacja jest chętnie wybierana.

Zakład Pogrzebowy Lapczyk w Skoczowie, odpowiadając na oczekiwania i zapotrzebowanie na ten rodzaj pochówku, posiada w swojej ofercie usługę kremacji. Jeśli życzeniem Osoby Zmarłej było by po śmierci ciało zostało spopielone, rodzina może liczyć na pomoc w realizacji ostatniej woli zmarłego.  Po wyrażeniu takiego życzenia w czasie rozmowy w naszym biurze – bezzwłocznie przystępujemy do realizacji kolejnych etapów związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem kremacji. Dbamy o zgromadzenie odpowiednich dokumentów, nadzorujemy terminowość oraz przebieg poszczególnych działań, a także jesteśmy w stałym kontakcie z Rodziną Osoby Zmarłej, aby na bieżąco wyjaśniać wszelkie pojawiające się kwestie czy wątpliwości.

Na etapie organizacji kremacji Rodzina może wybrać sposób przygotowania ciała do spopielenia (np. całun), trumnę kremacyjną (drewnianą czy ekologiczną) a także zdecydować o wyborze urny.  W naszym biurze można wybrać urny spośród blisko czterdziestu różnych modeli. Należy jednak podkreślić, że niektóre parafie na Śląsku Cieszyńskim, zwłaszcza te ewangelickie, w swoich regulaminach zastrzegają prawo do ograniczenia wyboru urn jedynie do tych biodegradowalnych (z tworzyw bio lub drewnianych).

W naszej ofercie posiadamy również relikwiarze. Są to miniurny do których można odsypać symboliczną część prochów i zabrać ze sobą do domu.

Podczas organizacji pogrzebu z urną Rodziny często pytają o możliwość przygotowania fotografii osoby zmarłej, by w dniu ceremonii pogrzebowej umieścić ją blisko urny. Można na podstawie istniejącego zdjęcia “paszportowego” czy dowolnej fotografii rodzinnej przygotować u dowolnego fotografa powiększoną fotografię, wybrać metodę retuszu, zdecydować o tym, czy zdjęcie ma być kolorowe czy czarno-białe a także czy umieścić na nim czarną wstążkę będącą symbolem straty. Można wybrać również kolor ramki a także wielkość zdjęcia.

Doświadczenie w organizacji pogrzebów z urną

Ceremonia pogrzebowa jest uroczystością osobistą a naszym zadaniem jest pomoc przy podkreśleniu indywidualnego charakteru ceremonii. Poprzez wybór urny można wyrazić charakterystyczne cechy osoby zmarłej, symbolicznie wręcz wyrazić zainteresowania czy podkreślić cechy charakteru, czyniąc uroczystość żałobną prawdziwie godną i piękną.

Jeśli dokonanie wyboru jest dla Państwa zbyt trudne z różnych względów – jesteśmy gotowi pomóc, czerpiąc ze swojego wieloletniego doświadczenia.

Niezależnie od formy pochówku, mogą być Państwo pewni, że w Zakładzie Pogrzebowym Lapczyk zawsze znajdą Państwo niezbędną pomoc i wsparcie.