Kremacja

Kremacje zwłok Skoczów, Brenna, Ustroń


Obyczaje zmieniają w miarę przemian związanych ze sztafetą pokoleń. Dotyczy to także obyczajów związanych z obrzędami pogrzebowymi, w tym z kremacją. Ta forma pochówku przez lata u niektórych osób, zwłaszcza starszych, budziła bardzo negatywne skojarzenia. Także stanowisko Kościoła, charakteryzujące się dość daleko idącą ostrożnością lub wręcz niechęcią względem kremacji - zwłaszcza w latach 1917 do 1965 czyli do zakończenia Soboru Watykańskiego II - stanowiło dla wielu dodatkowy powód do rozterek.


Obecnie Kościół katolicki zezwala na kremację ciała ludzkiego, uznając jednak jako wiodący i zalecany dla swoich wiernych tradycyjny sposób pochówku. Przypomina o tym także instrukcja Kongregacji Nauki Wiary „Ad resurgendum cum Christo", wydana w 2016 roku, regulująca kwestię kremacji z punktu widzenia Kościoła. W dokumencie znajduje się potwierdzenie, że Kościół zezwala na kremację zwłok, pod warunkiem, by „wybór ten nie był podyktowany wolą «odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła»(n.1) Takie usystematyzowanie stanowiska Kościoła jest pewnym odniesieniem dla wiernych, którzy zyskują spokój sumienia oraz mogą skorzystać w pełnej wolności z wyboru formy pochówku.


Kremacje w zakładzie pogrzebowym Lapczyk Skoczów

Skoczów jest miastem na południowym zachodzie kraju. W tym mieście dominujące wyznania to rzymskokatolickie i luterańskie. Kościół Ewangelicko-Augsburski, podobnie, jak Kościół katolicki, zezwala na kremację swoich wiernych. Dlatego, zważywszy na ograniczoną ilość miejsc na cmentarzach zarówno komunalnych, jak i katolickich oraz ewangelickich w regionie Śląska Cieszyńskiego, kremacja jest chętnie wybierana przez mieszkańców tej części Polski.


Zakład Pogrzebowy Lapczyk w Skoczowie, odpowiadając na oczekiwania i zapotrzebowanie na ten rodzaj pochówku, posiada w swojej ofercie usługę kremacji. Jeśli Osoba Zmarła deklarowała, że po śmierci chce, aby jej ciało zostało skremowane - Rodzina powinna tę wolę bezwzględnie uszanować. Po wyrażeniu takiej woli w czasie rozmowy w naszym biurze - bezzwłocznie przystępujemy do realizacji kolejnych etapów związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem kremacji. Dbamy o zgromadzenie odpowiednich dokumentów, nadzorujemy terminowość oraz przebieg poszczególnych działań, a także jesteśmy w stałym kontakcie z Rodziną Osoby Zmarłej, aby na bieżąco wyjaśniać wszelkie pojawiające się kwestie czy wątpliwości.Doświadczenie w organizacji
pogrzebów z urną

W naszym biurze w Skoczowie mogą Państwo zapoznać się z dużym asortymentem produktów funeralnych, jak trumny czy urny oraz akcesoriów pogrzebowych, które czynią uroczystość żałobną prawdziwie godną i piękną.

Jeśli dokonanie wyboru jest dla Państwa zbyt trudne z różnych względów - nasi kompetentni pracownicy służą fachowym doradztwem, czerpiąc ze swojego wieloletniego doświadczenia.

Niezależnie do formy pochówku, mogą być Państwo pewni, że w Zakładzie Pogrzebowym Lapczyk zawsze znajdą Państwo niezbędną pomoc i wsparcie.