swieta bez bliskeigo lapczyk (1)

Pierwsze święta bez bliskiego

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, który napawa serca szczęściem i nadzieją. Niestety dla tych, którzy w tym roku stracili bliską osobę, święta mogą nie być tam szczęśliwe i wyczekiwane jak zawsze. 

Pierwsze święta bez bliskiego są bardzo trudne. Nie każda osoba ma ochotę spędzać czas w rodzinnym gronie, a widok pustego miejsca przy stole może wywołać jeszcze większy żal i poczucie niesprawiedliwości. Jak przeżyć ten smutny czas? 

Pierwsze święta bez bliskiego — obchodzić czy nie? 

Po pierwsze warto zrozumieć, że nie trzeba się do niczego zmuszać. Jeśli zdążyliśmy przeżyć żałobę i jesteśmy gotowi na spędzenie czasu wśród rodziny lub przyjaciół, taki rodzinny czas może okazać się pełnym wsparcia i potrzebnym czasem. Jeśli jednak nasza żałoba jest ciągle świeża, można wyznaczyć sobie pewne granice. Niektóre osoby decydują się na to, aby odwiedzić bliskich tylko na godzinę lub dwie i spędzić z nimi ten wspólny czas, inni wolą spędzić święta w samotności. 

Kultywowanie tradycji 

Żałoba jest bardzo indywidualną kwestią, którą każdy człowiek przeżywa na inny sposób. Niektórzy potrzebują chwilę wytchnienia i ciszy, inni chcą otaczać się znajomymi i przyjaciółmi, dawać sobie obowiązki i wypełniać swój czas, aby nie roztrząsać niedawnej tragedii. Wszystko więc zależy od nas i od tego, czego potrzebujemy. Jeśli zdecydujesz się na udział w świętach, pamiętaj o tym, że pewne rodzinne zwyczaje warto nadal kultywować. 

Otoczyć się rodziną i przyjaciółmi

Święta bez tej jedynej osoby będą z całą pewnością inne. Mogą wydawać się początkowo dziwne i bardziej smutne. To nic złego, że te święta nie będą dla Ciebie tak piękne jak zawsze. Pamięć o bliskich pozostaje na zawsze, a my jako ich najbliżsi możemy kontynuować pewne tradycje lub zwyczaje naszego bliskiego. W ten sposób zachowamy jego cząstkę w te święta. Może akurat to nasz bliski rozpoczynał wigilię od odczytania fragmentu Ewangelii według świętego Łukasza, wigilijny obiad zaczynał od zawsze tego samego dania lub miał swoją ulubioną kolędę. Takie małe tradycje można po nim przejąć, kultywować i powtarzać w święta, aby w ten sposób zatrzymać obecność i pamięć naszego bliskiego na dłużej. 

Chociaż te pierwsze święta będą inne, mniej radosne, to warto pamiętać, że dookoła nas są inni, dla których jesteśmy równie ważni. Warto okazać sobie w tym czasie wsparcie i wspólnie wspomnieć drugiego człowieka.